Dlaczego piłkarze klękają przed meczami

Dlaczego piłkarze klękają przed meczami

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, prawdopodobnie widziałeś graczy na boisku biorących kolano przed meczem. Jest to gest, który w ostatnich latach nabrał dużego rozmachu – obecnie wykonują go dziesiątki drużyn i lig na całym świecie. Chociaż niektórzy fani piłki nożnej są przeciwni, inni uważają, że jest to fajny symbol równości społecznej. Faktem jest, że w rzeczywistości nie łamie żadnych przepisów.

Niektórzy z najbardziej znanych piłkarzy uklęknęli w imię antyrasizmu. Inni sportowcy również wykorzystali sport do podniesienia świadomości na temat nierówności rasowych w ich własnych społecznościach. Ale nadal istnieją pewne debaty wokół korzyści i minusów wzięcia kolana.

Wraz z rosnącym w siłę ruchem Black Lives Matter, rośnie też idea uklęknięcia. W Stanach Zjednoczonych rozgrywający NFL Colin Kaepernick przyjął kolano podczas hymnu narodowego, aby zwrócić uwagę na rasistowską naturę kraju. Zobowiązał się również, że nigdy nie stanie pod flagą kraju, który uciska czarnych ludzi. Za tym gestem poszli inni gracze NFL, którzy wzięli kolano podczas meczów, aby wesprzeć sprawę.

W Europie ten sam gest również zyskał dużą trakcję. Gracze z całego kontynentu uklęknęli podczas Mistrzostw Europy. Gest ten dotarł nawet do niższych lig.

Jednak niektórzy fani skrytykowali zawodników za to. Niektórzy twierdzą, że to poniżający gest, ale to skuteczny sposób na zwrócenie uwagi na potrzebę równości rasowej. Inni twierdzą, że to dobry sposób na pokazanie wsparcia dla ruchu Black Lives Matter.

Gdy świat piłkarski przygotowuje się do powitania UEFA Euro w lipcu, gracze z Anglii zaczęli brać kolano, aby pokazać wsparcie. Gareth Southgate, menedżer reprezentacji Anglii, powiedział, że gracze będą brali kolano podczas Euro i wierzył, że jest to dobry sposób na wysłanie silnej antyrasistowskiej wiadomości.

Branie kolan nie jest oficjalnym wymogiem FIFA czy UEFA. Nie jest to również wymagane dla zestawu. Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy gracze nie chcą tego robić. Na przykład, niektórzy mogą nie chcieć, aby przypominano im o porażce na Euro, a niektórzy mogą nie czuć się komfortowo z symboliką.

Ale jak ze wszystkim, jest coś więcej niż tylko klęczenie. Kilka innych sportów i lig przyjęło gest, a wielu graczy używa gestu, aby zwrócić uwagę na nierówności rasowe w Wielkiej Brytanii i innych miejscach.

Podczas gdy nie ma oficjalnej zasady wymagającej od graczy, aby uklęknąć przed meczem, fakt, że został użyty w ten sposób wskazuje, że zyskuje popularność wśród profesjonalnych i półprofesjonalnych piłkarzy. Do tego stopnia, że oczekuje się, iż stanie się ona częstym widokiem podczas Mistrzostw Europy w 2020 roku. Kilka drużyn i lig już przyjęło ten akt, w tym Brentford i Liverpool.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *