Powody, dla których Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny

Powody, dla których Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z urodziny.info

Kiedy Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom w 1917 roku, nie była to decyzja, która przyszła łatwo. Została podjęta po miesiącach debat w salach Kongresu i w całym kraju. Wielu ludzi było niezadowolonych z tej decyzji i kwestionowało jej słuszność. Inni uważali, że kraj był zbyt mały i niewystarczająco przygotowany do wojny.

Deklaracja neutralności Woodrowa Wilsona w 1914 roku zapoczątkowała serię wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do przystąpienia kraju do wojny. Prezydent przemówił do narodu w kwietniu 1917 roku i przedstawił szereg powodów, dla których naród powinien włączyć się do walki. Powody te obejmowały znaczenie wojny, potrzebę rozkwitu demokracji, a także ciekawy akt prawny, który pozwoliłby rządowi dostarczać broń Brytyjczykom bez bezpośredniej zapłaty. Zaproponował również duży, nowy program budowy okrętów dla marynarki Stanów Zjednoczonych.

W następstwie telegramu od niemieckiego ministra spraw zagranicznych Arthura Zimmermanna wielu Amerykanów było oburzonych. Obawiali się, że neutralność narodu zostanie naruszona i kraj zostanie wciągnięty w wojnę z Niemcami, którą ostatecznie przegra. Mimo to Wilson był zdeterminowany, by nie dopuścić do wciągnięcia Stanów Zjednoczonych w konflikt, który szalał w Europie. Jego przemówienie było dobrym początkiem, ale musiał przekonać Kongres i opinię publiczną, że wojna z Niemcami nie jest ostatecznym celem amerykańskiej polityki.

W miarę jak naród wchodził w wojnę europejską, stawało się coraz bardziej oczywiste, że Stany Zjednoczone nie mogą już dłużej pozostawać poza nią. U-booty z Niemiec zaczęły zatapiać amerykańskie statki na Oceanie Atlantyckim. Był to pierwszy z serii ataków, które zagrażały neutralności narodu.

Wojna pochłonęła już setki tysięcy istnień ludzkich. Stany Zjednoczone miały niewielkie siły militarne, aby je wesprzeć. Jednak dyplomaci narodu mieli wiele moralnie zrozumiałych żądań, które należało spełnić.

Ostatecznie prezydent Woodrow Wilson przekonał Kongres do wypowiedzenia wojny Niemcom. Przy okazji zerwał więzi dyplomatyczne z Niemcami. Nie było powodu, dla którego USA nie mogłyby uczestniczyć w wojnie. Jednak w miarę jak konflikt się przeciągał, kraj stawał się jeszcze bardziej podzielony i sfrustrowany.

Na froncie domowym obywatele debatowali, czy wojna należy do Ameryki, czy też nie. Naród nie zdołał odpowiednio przygotować się na powrót swoich żołnierzy. Główną debatą było to, jak poradzić sobie z groźbą przewrotu ze strony komórek terrorystycznych. Niektórzy postrzegali twarde stanowisko jako sposób na sprowokowanie ataku. Inni uważali, że Waszyngton po prostu nie docenia zdolności militarnych Japończyków.

Choć telegram nie był jedynym powodem, dla którego Stany Zjednoczone włączyły się do wojny, to z pewnością był najbardziej godny uwagi. Innymi powodami przyłączenia się do konfliktu były przepisy Lend-Lease oraz Selective Service Act.

Gdy naród przystąpił do wojny europejskiej, prezydent wprowadził organizację propagandową, Komitet Informacji Publicznej. Komitet, nazwany na cześć reportera śledczego George’a Creela, pozostawał aktywny do czerwca 1919 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *