Dlaczego Yucca nie kwitnie

Dlaczego Yucca nie kwitnie

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z dziewczynynieplacza.pl

Jeśli jesteś hodowcą yucca, możesz się zastanawiać, dlaczego yucca nie kwitnie. Yucca jest ozdobną, liściastą rośliną, która wymaga regularnego podlewania, ale potrzebuje też dużo światła słonecznego. Nie lubi ona dusznego ciepła szklarni i najlepiej rośnie na otwartej przestrzeni z dużą ilością słońca. Jednak latem dobrze jest trzymać ją w pomieszczeniach zamkniętych.

Jeśli Twoja yucca nie kwitnie, problem prawdopodobnie wynika z braku światła. Ten rodzaj rośliny potrzebuje co najmniej 16 godzin światła dziennego, a także dobrego źródła jasnego, pośredniego oświetlenia. Aby to zapewnić, należy umieścić ją w słonecznym, ale niezbyt gorącym pomieszczeniu lub oknie. Chroń ją również przed przeciągami i nagłymi zmianami temperatur.

Owady są częstym wrogiem yucca. Do niektórych z nich należy mączniak, który atakuje liście i gałęzie rośliny. Można je zwalczać za pomocą insektycydów o działaniu akarycydowym. Inne szkodniki, które mogą zaszkodzić roślinie, to m.in. skalnik, który występuje na górnych płytkach liści, oraz przędziorki. Owady te pojawiają się najpierw w postaci jasnych ziarenek na tylnej stronie blaszki liściowej, a następnie osiedlają się na osłabionych roślinach.

Kolejnym wrogiem jukki są choroby grzybowe. Można je wyleczyć stosując fungicydy systemowe lub opryskując słabym roztworem złożonego nawozu mineralnego. Zabieg ten powinieneś stosować na glebę, a nie na liście. Aplikacja powinna być przeprowadzona w odstępach co najmniej 10 dni.

Jeśli Twoja jukka wykazuje oznaki choroby, warto ją przyciąć. Dobrze jest to zrobić po tym, jak zacznie wypuszczać nowe pędy. Ważne jest, aby upewnić się, że nowy wzrost jest zdrowy. Słaby korzeń może prowadzić do gnicia korzeni, które jest główną przyczyną więdnięcia yucca.

Gdy Twoja yucca zacznie gnić, zaczną się na niej pojawiać brązowe wrzody. Zgniłe pnie można odciąć i przesadzić do innej doniczki. Zgnilizna korzeni może również wystąpić, gdy pień jest narażony na nadmierną wilgoć. Zbyt wilgotna gleba również może stworzyć warunki do infekcji grzybowej.

Yuccas są często podatne na choroby grzybowe, ponieważ roślina jest wrażliwa na zarodniki grzybów. Dlatego warto regularnie spryskiwać jukę środkiem grzybobójczym. Do lekkich zastosowań zalecane są fungicydy systemowe.

Chociaż yucca jest bardzo popularną rośliną kwitnącą, nie kwitnie w niewoli. W naturze kwitną tylko dorosłe „palmy”. Z tego powodu najlepszym czasem na sadzenie yucca jest wiosna lub wczesne lato. W tych miesiącach roślina może być umieszczona na zewnątrz, ale nie powinna być narażona na mróz. Ewentualnie można ją umieścić w ogrzewanej loggii lub szklarni.

Juki nie kwitną, jeśli temperatura powietrza jest niska lub występują drastyczne zmiany temperatur w nocy. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia rośliny, jeśli zostanie przesadzona w okresie spoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *