Jak Egipcjanie mumifikowali zwłoki

Jak Egipcjanie mumifikowali zwłoki

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z granienaekranie.com.pl

W starożytnym Egipcie zmarłych mumifikowano. Był to praktyczny sposób na zachowanie ciała. Chowano je w grobowcu, gdzie otaczano je przedmiotami, które były potrzebne do życia po śmierci. Były to magiczne amulety, które służyły jako symbole mocy i ochrony.

Następnie kapłan przeprowadzał ceremonię otwarcia zmysłów w ciele w zaświatach. Była to najważniejsza część ceremonii. Kapłan dotykał ciała specjalnym instrumentem, co pozwalało duszy wyjść i mówić. Przywoływał też Izydę i Neftydę, które były egipskimi bogami zaświatów, i modlił się za zmarłego.

Następnie zmarłego zawijano w lniane bandaże. Na zawiniątka nakładano kilka warstw żywicy. Mumię umieszczano w drewnianej trumnie lub sarkofagu. Często sarkofag był kamiennym pojemnikiem i służył do transportu. Czasami sarkofag zawierał tablicę z portretem zmarłej osoby. Innym razem w sarkofagu umieszczano ofiary z żywności.

Pierwszym krokiem w procesie balsamowania było usunięcie organów wewnętrznych, które mogły ulec szybkiemu rozkładowi. W większości przypadków usuwano mózg. Jeśli jednak płuca były nienaruszone, mumia miała normalny rytm oddychania. Jeśli twarz była uszkodzona, mogło to oszpecić twarz zmarłego.

W tym okresie mumia była następnie pokrywana ciepłą żywicą. Dzięki temu zwłoki nabierały czarnego wyglądu. Istniało jeszcze kilka innych substancji, które przyczyniały się do procesu mumifikacji. Niektóre z nich obejmowały miód, kadzidło i żywice roślinne.

Po okresie 35 do 40 dni, natron był następnie pakowany do jam ciała. Natron składał się z węglanu sodu i wodorowęglanu sodu i był środkiem osuszającym, który wyciągał wilgoć z tkanek. Natron był pozyskiwany z wysuszonych koryt rzek.

W drugiej fazie procesu mumifikacji mumia była moczona w olejach i żywicach. Następnie zawijano ją w lnianą tkaninę i umieszczano w sarkofagu. Istniały różne rodzaje mumii, w tym pawianów, ptaków, kotów, ryb i ludzi.

Kolejnym ważnym rytuałem była Ceremonia Otwarcia Ust. Uważano ją za bardzo ważną dla podróży duszy w zaświatach. Podczas tej ceremonii kapłan otwierał usta mumii, co pozwalało duszy mówić, widzieć i słyszeć.

Podczas procesu mumifikacji mumia miała wygląd przypominający wosk. Mumie często wypełniano czystą mirrą. Następnie zszywano je z przyprawami i chowano w grobie.

Egipcjanie wierzyli, że mumia jest domem dla duszy. Wierzyli, że dobrze zachowane zwłoki będą nieśmiertelne i przejdą do życia w zaświatach. Z tego powodu płacili ogromne sumy pieniędzy, aby zapewnić sobie konserwację ciała.

Gdy mumia była już gotowa do pochówku, transportowano ją do grobowca. Przy wejściu do grobowca kapłani odprawiali specjalne obrzędy religijne. Skandowano ich modlitwy, a wokół mumii umieszczano różne przedmioty i amulety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *