Dlaczego krew jest czerwona

Dlaczego krew jest czerwona

Krew to płynna tkanka, która jest potrzebna do utrzymania ciepła w organizmie oraz do transportu tlenu i innych składników odżywczych do różnych narządów i tkanek. Jej kolor zależy od ilości zawartego w niej tlenu oraz od tego, jak współdziała z innymi elementami krwi. Istnieje wiele różnych kolorów krwi, w tym czerwony, niebieski, żółty i zielony. Większość zwierząt ma czerwoną krew. Kilka, takich jak ośmiornice i wulkany, ma zieloną lub niebieską krew.

Krew składa się z osocza i komórek krwi. Osocze przenosi białka i hormony, a także zawiera produkty odpadowe. Osocze zawiera również hemoglobinę. Hemoglobina jest białkiem, które pomaga krwi przenosić tlen. Kiedy hemoglobina transportuje tlen, nadaje krwi czerwony kolor. Hemoglobina składa się z czterech atomów żelaza. Jedna cząsteczka żelaza jest w stanie przenieść najmniejszą możliwą liczbę cząsteczek tlenu. Atomy te są następnie związane ze sobą, tworząc związek, który ma czerwony kolor.

Najważniejszym składnikiem hemoglobiny jest związek o czerwonym zabarwieniu zwany hemem. Białko to jest kluczowe dla transportu tlenu z płuc do reszty ciała. Z tego powodu hem jest bardzo przydatny.

W ciągu życia człowiek straci pewną ilość krwi. W związku z tym ważne jest, aby wartość hemoglobiny była wysoka. Niski poziom hemoglobiny jest szkodliwy, a nawet może być śmiertelny.

Aby wyprodukować niezbędne ilości hemoglobiny, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego poziomu witaminy B12 i żelaza. Niskie stężenie żelaza może prowadzić do krwawienia. Normalnie stężenie żelaza we krwi człowieka wynosi od 135 do 160. Jednak często zdarza się, że mężczyźni mają niższe stężenie hemoglobiny.

Kolor krwi zależy od obecności hemów, związków białkowych, które wiążą się z hemoglobiną. Hemy są obecne w czerwonych krwinkach i są bardzo przydatne w dostarczaniu tlenu do wszystkich części ciała. Są one również ważne w zapewnieniu zdrowia poszczególnych komórek, a tym samym, utrzymaniu zdrowia całego systemu.

Czerwona krew jest najbardziej rozpowszechniona u kręgowców. Niektóre z tych zwierząt, takie jak żaby i węże, mają czerwoną krew. Inne zwierzęta, takie jak kraby i krewetki, mają hemolimfę, która jest niebiesko-zielonym płynem. Zwierzęta z dużą ilością czerwonej krwi, takie jak wieloryby, są często nazywane „czerwonokrwistymi”.

Krew jest często błędnie interpretowana. Wiele osób myśli, że niebieska krew jest normalnym kolorem. Dzieje się tak dlatego, że obserwowali wypadek lub widzieli niebieską żyłę. Innym błędnym przekonaniem jest to, że krew w fiolce jest niebieska. Chociaż prawdą jest, że niebieska krew może występować u kilku gatunków, rzadko występuje u ludzi.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego krew jest czerwona, może to wynikać z obecności hemu, cząsteczki żelaza, która wiąże się z tlenem. Pomimo tego, istnieje wiele mitów dotyczących pochodzenia koloru czerwonego. Historycznie, kolor czerwony był najbardziej widoczny we wczesnych kulturach myśliwych. Nawet biblijny Adam został stworzony z czerwonej ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *