Dlaczego ptaki połykają kamienie

Dlaczego ptaki połykają kamienie

Ptaki połykają kamienie, aby rozdrobnić pokarm w swoich żołądkach. Żołądek to umięśniony worek w żołądku. Jego funkcja jest podobna do ludzkiego układu trawiennego, gdzie jedzenie jest rozdrabniane przez tarcie, aby ułatwić jego przemieszczanie się przez przewód pokarmowy. Pomaga to w rozbiciu większych cząstek pokarmu i wydobyciu składników odżywczych. Jednak rola żołądka różni się w zależności od gatunku. Niektóre ptaki używają go do trawienia miękkiego pokarmu, podczas gdy inne potrzebują go do trawienia ziarna lub nasion w twardej skorupie.

Żołądek ptaka zawiera mieszaninę keratyny i kamienia. Kamień pełni rolę zębów dla żołądka. Kamienie są pokryte ciężkim tłuszczem i ocierają się o częściowo strawiony pokarm. Następnie przechodzą przez przełyk i trafiają do przewodu pokarmowego. Gdy żołądek się kurczy, kamienie miażdżą pokarm, który następnie przechodzi do jelita cienkiego. Kamienie są częstą częścią układu pokarmowego wielu zwierząt, w tym krokodyli, lwów morskich i innych gadów.

Zwierzęta, które polegają na diecie zawierającej dużo celulozy, takie jak owoce, orzechy i nasiona, będą połykać kamyki, skały i żwir, aby rozdrobnić swój pokarm. Te kamienie są małe i są łamane na granulki. Istnieją jednak zwierzęta, które nie muszą połykać kamieni, aby wspomóc trawienie. Jednym z przykładów są pangoliny, które nie mają zębów i polegają na swoich żołądkach do rozdrabniania pokarmu. Inne zwierzęta, takie jak raptory i pingwiny połykają małe kamienie z innych powodów. Na przykład pomagają one zmniejszyć pływalność podczas nurkowania.

Inne zwierzęta, takie jak skorupiaki, żółwie i żaby, mają żołądki. Są one umięśnionym workiem, podobnie jak żołądek u człowieka. Koniki polne i dżdżownice również mają żołądki. Większość ptaków połyka kamienie, ale niektóre nie. Różne gatunki ptaków szponiastych, orłów, dzioborożców i odontornitów, na przykład, mają żołądki, ale nie są one głównym źródłem pożywienia.

Niektóre ptaki, takie jak wrony, będą wymiotować swoje kamienie z żołądka. Jednak inne gatunki, takie jak papugi, jedzą kamienie celowo. W rzeczywistości papugoryby są znane ze swoich niezwykłych zębów. W zależności od rodzaju siedliska i pożywienia, papugi mogą spożywać różne rodzaje pokarmu. Jeśli jedzenie, które jedzą, jest miękkie, spowoduje to, że ściany żołądka staną się cienkie. Jeśli ptak ma dietę o wysokiej zawartości włókna, żołądek będzie miał mniej kamieni.

Ptaki polegają na swoich żołądkach, aby zmielić swój pokarm. Jeśli żołądek jest cienki, przetwarzanie pokarmu trwa dłużej. Ponadto, jeśli ptak ma dietę z dużą ilością błonnika, będzie jadł mniej kamieni. Podczas gdy ptak może nie potrzebować żwiru, będzie potrzebował kamieni, aby pomóc w trawieniu miękkich pokarmów.

Wszystkie ptaki, z wyjątkiem tych, które są mięsożercami, mają żołądek. Niektóre ptaki połykają kamienie i inne skały, aby ułatwić sobie trawienie. Kilka gatunków ptaków szponiastych, takich jak dzioborożce i dzwońce, połyka małe żwirki i kamienie, aby pomóc w rozkruszeniu twardych skorupek nasion i owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *