Co powoduje drganie powiek?

Co powoduje drganie powiek?

Drgawki powiek to powtarzające się, mimowolne skurcze mięśni powiek. Chociaż zazwyczaj nie są one poważne, najlepiej jest się zbadać, jeśli drgawki trwają dłużej niż tydzień lub jeśli towarzyszą im inne objawy. Najczęstsze przyczyny to stres, zmęczenie i blepharospazm. Nierzadko jednak mogą one być objawem poważniejszych schorzeń.

W większości przypadków drgawki powiek ustępują samoistnie. Jeśli jednak tak się nie stanie, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby je zatrzymać. Na przykład, zmniejszenie spożycia kofeiny może pomóc. Dobrze jest też zadbać o nawilżenie oczu. Używanie sztucznych łez i przykrywanie oczu ciepłą ściereczką może również zmniejszyć dyskomfort.

Drgawki są spowodowane przez mięśnie orbicularis occuli, które są małymi mięśniami, które otaczają oczy. Pracują one, aby otworzyć i zamknąć powieki. Z drugiej strony, osoba cierpiąca na spazm połowiczny doświadcza drgawek twarzy. Jest to spowodowane uciskiem na naczynie krwionośne w nerwie twarzowym. Zabiegi chirurgiczne, takie jak dekompresja mikronaczyniowa, są najbardziej skutecznym sposobem leczenia skurczu twarzy.

Inne przyczyny drgawek powiek obejmują blepharospasm i myokymia powiek. Zazwyczaj oba te schorzenia powodują drgawki, które nie są zbyt bolesne. Niektórzy ludzie mają oba rodzaje i mogą wymagać leczenia, aby je kontrolować.

Drgawki powiek występują, gdy mięśnie otaczające powieki są zbyt pobudzone. Jeśli drgawki stają się częstsze lub poważniejsze, należy udać się do okulisty. Leczenie może obejmować od kilku zastrzyków toksyny botulinowej do pełnego zabiegu chirurgicznego. Po wyeliminowaniu przyczyn, większość przypadków ustępuje samoistnie.

Chociaż jest to rzadki stan, drgawki powiek mogą być bardzo niewygodne. Oprócz ograniczenia zdolności widzenia, drgawki mogą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Najlepiej jest znaleźć przyczynę i naprawić ją jak najszybciej. Możesz również chcieć więcej odpoczynku.

Osoby z zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak stwardnienie rozsiane i porażenie Bella, mogą również mieć problemy z drganiem powiek. Ludzie, którzy mają te warunki mogą również doświadczyć drżenia, trudności w poruszaniu się i problemy poznawcze. Są to wszystkie znaki, że drgawki są związane z chorobą podstawową. Podczas procesu diagnozowania, okulista weźmie pod uwagę historię medyczną pacjenta i przeprowadzi badanie fizyczne. W zależności od rodzaju drgawek powiek, lekarz może być w stanie skierować pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Nie są znane geny, które określają, czy u danej osoby rozwinie się blepharospasm. Jednakże badania wykazały, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na tę przypadłość niż mężczyźni. Uważa się również, że problem w zwojach podstawy mózgu może prowadzić do blepharospazmu.

Blepharospasm to zaburzenie, w którym mięśnie powiek kurczą się mimowolnie. Objawy ciężkiego blepharospasm może obejmować całkowite zamknięcie powiek, utrata wzroku, i ból. Osoby, u których występuje ciężki skurcz, mogą wymagać operacji mózgu lub usunięcia mięśnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *