Dlaczego niebo w ciągu dnia jest jasne

Dlaczego niebo w ciągu dnia jest jasne

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego niebo w ciągu dnia jest tak jasne, istnieje wiele czynników, które wpływają na jasność krajobrazu i nieba. Jednym z ważnych czynników jest ilość światła rozproszonego przez atmosferę. Te efekty nie są stałe i zmieniają się z dnia na dzień, więc niebo będzie się różnić jasnością w zależności od pory roku i Twojej lokalizacji.

Słońce jest odpowiedzialne za większość dziennej iluminacji. Jednak obiekty astronomiczne są również dobrze widoczne w nocy. Nawet Księżyc można zobaczyć w godzinach dziennych. Gwiazda zawsze jest gdzieś na niebie.

Gwiazdy są znacznie bardziej odległe niż Słońce, więc nie mogą wytwarzać takiego samego poziomu światła. To dlatego Słońce wydaje się większe niż inne gwiazdy. Innym ważnym czynnikiem jest prawo odwrotnego kwadratu, które mówi, że jasność planety lub gwiazdy zmienia się w zależności od jej odległości od Ziemi. Jednak efekt ten nie jest zauważalny gołym okiem.

Inne powody, dla których niebo jest jasne, obejmują rozpraszanie światła, które jest emitowane przez Słońce. Do tego efektu przyczynia się kilka różnych rodzajów aerozoli, w tym cząstki pyłu. Cząsteczki powietrza również biorą w tym udział. Wielkość rozproszenia jest funkcją zawartości wilgoci w powietrzu.

Niektórzy twierdzą, że niebieski kolor nieba wynika z obecności pary wodnej w atmosferze. Inni sugerują, że to dlatego, że światło słoneczne odbija się od cząsteczek kurzu. Istnieje również naturalny skyglow, który występuje, gdy światło odbija się od gwiazd lub planet.

Zakładając, że niebieskie niebo jest spowodowane obecnością pary wodnej, pojawia się pytanie, czy para wodna ma wystarczającą energię, aby pokonać rozpraszanie. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy zbadali strukturę molekularną wody. Odkryli, że cząsteczki tlenu i azotu są w stanie pochłonąć część światła słonecznego, ale nie są w stanie pochłonąć go w całości.

Chociaż para wodna powoduje pewne rozproszenie światła, efekt ten nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości rozproszenie światła jest kluczowym czynnikiem wpływającym na niebieski kolor nieba.

Oprócz rozpraszania światła, atmosfera może również odbijać część światła emitowanego przez Słońce. Tak więc, choć nie jest to przyczyną niebieskiego nieba, może pomóc w jego wyjaśnieniu. Na przykład, kiedy Księżyc pojawia się w ciągu dnia, czasami przesłania inne obiekty na niebie. Dlatego nocne niebo jest mniej żywe niż dzienne.

Innym wyjaśnieniem skyglow jest to, że zmniejsza ono kontrast pomiędzy słabymi obiektami pozaziemskimi. Dzieje się tak dlatego, że blokuje ona część niebieskich i fioletowych fal, które normalnie byłyby rozpraszane, a także tworzy niebieski odcień dla światła, które dociera do oczu. Należy jednak pamiętać, że astronomiczne natężenie światła gwiazdy nie zmienia się podczas ruchu Ziemi wokół Słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *