Dlaczego kura kuka po złożeniu jaja

Dlaczego kura kuka po złożeniu jaja

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z twojewrozby.pl

Kiedy kura składa jajo, może gdakać lub wydawać inne dźwięki. Zachowanie to może wskazywać na to, że kura zniosła jajo lub informuje stado o lokalizacji nowo złożonego jaja. Może to być również sygnał, że jest ona ranna lub ma problem z układem rozrodczym. Przyczyny klekotania i kwilenia kury po złożeniu jaj są liczne i różnorodne.

Znoszenie jaj jest dla kur ważnym wydarzeniem. Kury ogłaszają swoje nowe jaja innym kurom w stadzie poprzez gdakanie i śpiew. Wokalizacje te zostały zaadaptowane z natury, aby pomóc im zachować bezpieczeństwo w udomowionym środowisku. W zależności od rasy kurcząt, odgłosy te mogą trwać od ośmiu do szesnastu tygodni.

Kurczęta wykorzystują swoje zdolności do klekotania i śpiewania, aby ostrzec inne kury o zbliżającym się jajku lub odciągnąć drapieżniki od gniazda. Niektóre ptaki wydają bardziej hałaśliwe kląskanie niż inne. Na przykład, Silkies są znane z głośnych wokali. Ponadto, koguty często kląskają na kury. Gdy dźwięki alarmowe stają się głośniejsze, sygnalizują, że niebezpieczeństwo jest blisko.

Oprócz gdakania i śpiewu, kury mają jeszcze jedną sztuczkę w rękawie. Przed złożeniem jajka często wykonują „buck-buck-buck”, oznajmiając jajko głośnym kwileniem i klekotaniem. W okresie inkubacji kury mogą nawet skrzeczeć. Ich kogucie zachowanie jest często wynikiem nadmiernej produkcji testosteronu przez kury w stadzie. Jednak koguty również reagują kląskaniem i rytuałem tanecznym.

Jaja składane przez kurę są zazwyczaj dość duże i mają wielkość piłek tenisowych. Rozwijające się jajo potrzebuje do godziny, aby przejść przez cieśń przed wejściem do gruczołu skorupkowego. Po uformowaniu skorupki, żółtko pozostanie w środku jaja, gdzie będzie chronione przez błonę vitelline. Białko jaja rozwinie się podczas ostatnich pięciu godzin życia gruczołu skorupkowego. W tym czasie pojawi się również kolor skorupki jajka.

Podczas gdy najczęstszym powodem gdakania kury jest ostrzeganie innych kur, że jajko zostało złożone, gdakanie nie jest jedyną rzeczą, którą robią. Kląskanie kury jest formą komunikacji, która pozwala jej domagać się prywatności we wspólnym kurniku. Koguty mogą również rozpoznać próby zniesienia jaj przez kurę, dając jej gratulacyjne klekotanie.

Podczas gdy istnieje pewna dyskusja na temat tego, jak odróżnić koguta od faktycznego zniesienia jaja, kilka cech wydaje się być spójnych. Jedną z nich jest częstotliwość, z jaką kura kuka po zniesieniu jajka. Wiele kur po zniesieniu jajka kuka nawet przez 15 minut. Inne kurczaki natomiast będą kukać tylko przez kilka sekund. Kląskanie jest również dobrym sposobem na ostrzeżenie koguta, że kura ma zbliżającą się próbę krycia.

Innym zachowaniem związanym z klekotaniem jest „piosenka o jajku”. Jest to wyższa wersja klekotu. Chociaż nie zostało to naukowo udowodnione, uważa się, że jest to skuteczny sposób na przyciągnięcie partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *