Przyczyny bólu pleców – dowiedz się dlaczego plecy bolą

Przyczyny bólu pleców - dowiedz się dlaczego plecy bolą

Ból pleców jest powszechny i może być spowodowany wieloma różnymi problemami. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę bólu przed podjęciem leczenia. Wiele problemów z plecami nie jest poważnych, ale zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty.

Ogólnie rzecz biorąc, ból pleców jest wynikiem połączenia czynników środowiskowych i fizjologicznych. Może to być np. uraz, zła postawa ciała czy traumatyczne wydarzenie. Niektóre choroby, takie jak zapalenie kości i stawów, mogą również powodować ból pleców. Objawy różnią się w zależności od osoby, ale ból można zwykle złagodzić w ciągu kilku dni do kilku tygodni.

Podczas badania lekarz zapyta o rodzaj odczuwanego bólu, czas jego wystąpienia oraz inne objawy. Następnie przeprowadzi badanie fizyczne, aby ustalić przyczynę bólu. Lekarz zbada strukturę kręgosłupa i mięśnie w plecach, a także rozważy wszelkie inne warunki medyczne, które mogą być przyczyną bólu.

Jeśli ból pleców jest spowodowany napięciem mięśni, lekarz prawdopodobnie zasugeruje ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie mięśni. Ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, który powoduje ból mięśni. Możesz również spróbować jogi lub innych technik rozciągania. Twój lekarz zaleci również leki i inne zabiegi, aby pomóc w bólu.

W niektórych przypadkach dysk kręgosłupa może się ześlizgnąć lub pęknąć. Jeśli tak się stanie, nacisk na nerwy w kręgosłupie będzie bardzo bolesny. Inne możliwe przyczyny bólu pleców to zła postawa, wypadek samochodowy lub złamanie kręgu. W miarę zużywania się Twoich kości, staną się one węższe wokół rdzenia kręgowego, wywierając większy nacisk na nerwy.

Wypadnięty dysk lub uszkodzony rdzeń kręgowy może powodować drętwienie lub mrowienie w nogach. Zapalony nerw może również powodować rozprzestrzenianie się bólu. Zazwyczaj te urazy ulegają poprawie dzięki odpoczynkowi i rekonwalescencji. Sporadycznie, pacjent może wymagać zastrzyków sterydowych lub innych niechirurgicznych procedur, aby pozbyć się bólu.

Ludzie, którzy są w dobrej formie fizycznej są mniej podatni na urazy pleców. Powinni być świadomi, jak ich ciało porusza się, i powinni unikać ciężkiego podnoszenia. Siedzenie przez długi czas jest głównym źródłem obciążenia kręgosłupa. Ponadto, slouching i zła postawa może przyczynić się do bólu, który odczuwasz.

Jeśli jesteś w ciąży, lekarz sprawdzi, czy nie ma żadnych związanych z ciążą przyczyn bólu pleców. Na przykład, więzadła w plecach są bardziej miękkie podczas ciąży. Ciąża może też dodatkowo obciążać kręgosłup. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas podnoszenia lub zginania w czasie ciąży.

Podczas oceny fizycznej lekarz będzie delikatnie naciskał różne części kręgosłupa, aby sprawdzić, czy są one przyczyną bólu. On lub ona będzie również zamówić badania laboratoryjne i skany obrazowania. Skanowanie obrazowe będzie często obejmować tomografię komputerową, rentgen, lub skan kości. Badania te są konieczne tylko wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że doszło do złamania lub innego urazu, który ma wpływ na kręgosłup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *