W XVIII wieku stolica Polski przeniosła się z Krakowa do Warszawy. Przeprowadzka była oczywista i miała sens, ponieważ miasto było wystarczająco daleko od granicy szwedzkiej, aby chronić króla przed obcym najazdem, i wystarczająco blisko Morza Bałtyckiego, aby dać większe szanse na obronę monarchii. Nie przyszło to jednak tanio. Pomimo statusu centrum polskiej kultury, Kraków był również częścią pomniejszonego narodu.
Do początku XIX wieku Polska była trzykrotnie rozbierana. Pierwszy miał miejsce w 1772 roku, przez cesarską Rosję. W 1793 roku została podzielona przez Cesarstwo Austriackie, a następnie przez Prusy. W międzyczasie, w 1795 roku, została rozebrana po raz trzeci. Tym razem przez ekspansjonistycznych sąsiadów, którzy próbowali zdobyć kontrolę nad dawnym państwem polsko-litewskim.
Po I wojnie światowej Polska ponownie była państwem autonomicznym. Chociaż stolica Rzeczypospolitej Obojga Narodów została przeniesiona do Warszawy, dawna stolica Kraków nadal utrzymała swoją centralną rolę jako siedziba królewska i została przemianowana na „Wielki Kraków”, aby odzwierciedlić jej rozszerzone granice.
W latach międzywojennych miał miejsce znaczący rozwój, w tym budowa Wielkiego Kanału i Nowego Miasta. Przez lata 50. i 60. XX wieku liczba ludności rosła w szybkim tempie, mimo że gospodarka była zdewastowana. Dzięki zachodnim inwestycjom i nowym wieżowcom Warszawa przeżyła rozkwit. Stała się jednym z największych miast w Europie, z liczbą mieszkańców przekraczającą milion.
Miasto stało się centrum kupieckim nowej Rzeczypospolitej. Rząd polski nie miał jednak wystarczającej siły finansowej, aby bronić miasta. W czerwcu 1794 roku Kraków został zajęty przez Prusaków. Ponieważ Warszawa była dużym, centralnie położonym miastem, Zygmunt III, król polski, mógł wybrać Warszawę na stolicę swojego nowo utworzonego królestwa.
Pomimo zniszczeń dokonanych przez armię niemiecką podczas II wojny światowej, miasto ponownie się rozwinęło i jest obecnie głównym węzłem komunikacyjnym. Dziś Warszawa jest szybko rozwijającą się metropolią. Z małego rybackiego miasteczka stała się kluczowym węzłem komunikacyjnym dla Europy Wschodniej i Środkowej. Jest kulturalnym, finansowym i politycznym centrum regionu. Jako gospodarcza potęga regionu, było gospodarzem międzynarodowych konferencji, takich jak Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w 2012 r. i szczyt NATO w 2013 r.
W szczytowym momencie Warszawa zajmowała trzecie miejsce wśród największych miast świata. Mieszkało w niej prawie milion osób, a jej powierzchnia wynosiła około 124,7 km2. Obecnie miasto jest w trakcie ogromnej rozbudowy, w ramach której powstaje nowa linia metra i estakady, a także budowane są nowe mosty i drogi. Ponadto Warszawa posiada ekologiczny ekosystem, który może pochwalić się setkami gatunków ptaków, a także bobrami i wydrami.
Po zakończeniu I wojny światowej Warszawa była siedzibą napoleońskiego Księstwa Warszawskiego. Przez następne sto lat była ośrodkiem handlu i kultury. W końcu stała się centrum finansowym i parlamentarnym.