Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni

Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni

Istnieje kilka powodów, dla których kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Dużą rolę odgrywają czynniki fizjologiczne, społeczne i genetyczne. Jednak większość różnic pozostaje niezbadana. Średnia długość życia kobiet w krajach uprzemysłowionych jest o 5-10 lat dłuższa niż mężczyzn. Różnica ta jest mniej wyraźna w społeczeństwach o niskiej śmiertelności.

Nie jest tajemnicą, że mężczyźni są podatni na więcej śmiertelnych schorzeń. Część z tego przypisuje się wadliwym genom na chromosomie X. Ale dobrą wiadomością jest to, że kobiety mają dwa chromosomy X, co pozwala im na zrobienie tego, co należy. Co więcej, drugi chromosom X kobiety może działać jako gen zapasowy.

Pomijając oczywiste czynniki zdrowotne związane z płcią, kobiety częściej stosują lepszą dietę i rzadziej palą niż ich męscy koledzy. Ponadto, żeński hormon estrogen ma pozytywny wpływ na odporność. Poza tym kobiety mają zwykle mniej testosteronu i mniejsze obciążenie żelazem z powodu comiesięcznego zrzucania wyściółki macicy.

Różnice między płciami w długowieczności zaobserwowano również w królestwie zwierząt. Stwierdzono, że samice makaków żyją o osiem lat dłużej niż ich odpowiedniki płci męskiej. Chociaż nie jest to wniosek naukowy, jest to przynajmniej wskaźnik mocy długowieczności samic.

Chociaż kobiety mają wyższy wskaźnik śmiertelności, żyją dłużej niż mężczyźni praktycznie w każdym rozwiniętym kraju. Na przykład w Stanach Zjednoczonych średnia długość życia w chwili urodzenia wynosi 79 lat dla kobiet i 77 lat dla mężczyzn. W porównaniu z tym Szwecja była pierwszym krajem, który zebrał krajowe wskaźniki zgonów, a najwcześniejsze zapisy pokazują, że średnia długość życia kobiet wynosiła 36,6 lat. Od 2006 roku średnia długość życia dla kobiet wzrosła do 83,2 lat.

Chociaż żaden pojedynczy czynnik nie może odpowiadać za tę rozbieżność, połączenie kilku czynników może być przyczyną sukcesu kobiet. Według artykułu w Scientific American, „niektóre czynniki obejmują wolniejsze tempo starzenia się, mniejsze obciążenie fizyczne, zdrowszą dietę i większe wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny.” Te czynniki mogą łączyć się, aby zwiększyć szanse kobiety na przetrwanie ciężkiej choroby.

Najlepszym składnikiem długiego życia jest zdrowy styl życia, a regularne kontrole stanu zdrowia mogą przejść długą drogę. Innym czynnikiem, który może być mniej oczywisty, jest fakt, że kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka. Z kolei mężczyźni częściej angażują się w niebezpieczne zachowania, takie jak picie i palenie.

Najlepszymi sposobami na zachowanie zdrowia są: prawidłowe odżywianie się, regularne ćwiczenia, odpowiedni odpoczynek i trzymanie się z dala od szkodliwych substancji. Podobnie, powinieneś poddać się badaniom kontrolnym, aby zidentyfikować wszelkie objawy choroby serca, które mogą czaić się w tle. Śledzenie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru we krwi może również pomóc w utrzymaniu zdrowia w najlepszej formie. Wreszcie, utrzymanie regularnej rutyny, utrzymując oko na swoje finanse, i upewniając się, że masz mnóstwo pieniędzy w banku da Ci szansę cieszyć się emeryturą w komfortowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *