Dlaczego objawy nadmiaru hormonu wzrostu różnią się w zależności od przyczyny

Dlaczego objawy nadmiaru hormonu wzrostu różnią się w zależności od przyczyny

Nadmiar hormonu wzrostu (GH) powoduje wiele problemów zdrowotnych, w tym przyrost masy ciała, spuchnięte palce u rąk i nóg, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie stawów i cukrzycę. Ten rodzaj hormonu jest produkowany przez przysadkę mózgową, która znajduje się u podstawy czaszki. Przysadka mózgowa kontroluje fizyczny wzrost ciała i metabolizm organizmu. Jeśli przysadka mózgowa jest uszkodzona, może to spowodować niedobór hormonu wzrostu.

Hormon wzrostu powoduje wzrost kości, chrząstek i innych tkanek miękkich. Jest on produkowany przez przysadkę mózgową, mały gruczoł znajdujący się u podstawy czaszki. W większości przypadków, akromegalia jest spowodowana przez łagodny guz w przysadce. Jednak inne warunki mogą również powodować akromegalię. Na przykład, guzy w podwzgórzu lub innych częściach ciała może prowadzić do akromegalii.

Chociaż akromegalia jest rzadkim zaburzeniem, u większości osób można ją leczyć. Leczenie ma na celu zatrzymanie nadmiernej produkcji GH, oraz zmniejszenie ryzyka powikłań. Niektóre opcje leczenia obejmują agonistów dopaminy, które są podejmowane przez usta. Agoniści ci hamują produkcję GH i są najbardziej skuteczni w łagodnym nadmiarze GH. Mogą one powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności i zawroty głowy. Agonistów dopaminy nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje leki w leczeniu stanów chorobowych, takich jak rak lub HIV.

Inne objawy akromegalii to nieregularne cykle miesiączkowe, słaba siła mięśni, nieregularna menopauza, zmniejszony popęd płciowy i niezdolność do karmienia piersią. Niektóre osoby z akromegalią mają podwyższony poziom cukru we krwi, wysokie ciśnienie krwi i choroby układu krążenia. Akromegalia jest powoli postępującym stanem i może nie być całkowicie wyleczona.

Objawy akromegalii zaczynają się w dłoniach i stopach. Dzieci z akromegalią rosną wyższe niż normalnie, podczas gdy dorośli mogą wykazywać powiększone stopy i twarze. Czasami, akromegalia jest źle zdiagnozowane, lub może być objawem innych problemów. Lekarz może zidentyfikować akromegalię, wykonując badania krwi, które sprawdzą poziom GH we krwi. Lekarz może zasugerować wykonanie skanu tomografii komputerowej, który jest skanem wykorzystującym technologię komputerową do wykonania obrazów narządów wewnętrznych.

Inne objawy akromegalii mogą obejmować spuchnięte szczęki, polipy nosa oraz powiększenie twarzy i szyi. Objawy akromegalii mogą być bardzo poważne i mogą prowadzić do wczesnej śmierci, zwłaszcza jeśli hormon wzrostu nie jest leczony. Nieleczona akromegalia może prowadzić do innych zaburzeń, takich jak polipy jelita grubego i choroba Cushinga.

Objawy akromegalii mogą pojawić się w każdym wieku. Większość osób, które mają akromegalię, jest w średnim wieku lub starsza. Jednak niektórzy pacjenci, zwłaszcza ci z guzami w innych częściach ciała, nie wykazują żadnych objawów, aż będą znacznie starsi.

Czy akromegalia jest spowodowana urazem mózgu, operacją, lub guzem, skutki zaburzenia są bardzo poważne. Podczas gdy niektóre przypadki akromegalii mogą być „wyleczone” za pomocą leków i zastrzyków, akromegalia może być śmiertelna, jeśli pozostanie nieleczona. Wielu lekarzy zaleca regularne badania kontrolne, aby wykryć akromegalię tak szybko, jak to możliwe. Nawet jeśli akromegalia zostanie zdiagnozowana, leczenie może pomóc w zapobieganiu powikłaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *