Dlaczego należy pamiętać o myciu rąk przed posiłkiem

Dlaczego należy pamiętać o myciu rąk przed posiłkiem

Aby zapobiec zachorowaniu na chorobę przenoszoną przez żywność, należy pamiętać o myciu rąk przed jedzeniem. Jest to jeden z najprostszych sposobów na uniknięcie zakażenia. Jednak wiele osób nie myje rąk prawidłowo. Celem mycia rąk jest usunięcie brudu, zarazków i bakterii. Kiedy te mikroorganizmy mają kontakt z żywnością, mogą prowadzić do ciężkiej choroby.

Aby mieć pewność, że dobrze myjesz ręce, powinieneś pokryć wszystkie powierzchnie swoich dłoni. Obejmuje to dłonie, opuszki palców i grzbiety rąk. Należy również użyć mydła, spłukać ręce i pocierać je przez około 20 sekund. Następnie należy spłukać je czystą wodą.

Podczas mycia rąk należy pamiętać, że nigdy nie należy dotykać oczu, nosa ani ust. Te miejsca są punktami wejścia dla infekcji dróg oddechowych. Nawet jeśli jesteś zdrowy, możesz nosić w swoim ciele mikroorganizmy wywołujące choroby. Dlatego zawsze należy myć ręce po kichaniu, kaszlu i korzystaniu z łazienki.

Istnieje wiele powodów, dla których należy pamiętać o myciu rąk przed jedzeniem. Jednym z najważniejszych jest to, że pomoże Ci to uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Mycie rąk jest nie tylko pomocne w zapobieganiu chorobom, ale jest to również bardzo prosty i opłacalny sposób na zachowanie zdrowia.

Według United States Department of Agriculture Food Safety and Inspection Service (FSIS), ręce są często punktem wejścia dla mikroorganizmów wywołujących choroby. Ludzie dotykają swoich twarzy, a nawet rąk, tysiące razy dziennie. Z tego powodu konieczne jest mycie rąk co najmniej raz na godzinę.

Mycie rąk jest zalecane przed kontaktem z surowym mięsem, owocami morza, świeżymi produktami lub niegotowaną mąką. Należy również myć ręce po przygotowaniu jedzenia i dotykaniu zwierząt domowych lub innych. Mycie rąk jest również ważne w przypadku przeziębienia lub grypy.

CDC zaleca, aby myć ręce przed jedzeniem lub przygotowaniem jakiejkolwiek żywności. Jeśli nie jesteś pewien, czy należy to robić, zawsze możesz zapytać pracownika służby zdrowia. Niektórzy ludzie mogą czuć się zaniepokojeni koniecznością mycia rąk, ale to nie znaczy, że nie należy ich myć.

Jeśli jesteś rodzicem, bardzo ważne jest, abyś upewnił się, że uczysz swoje dzieci, jak ważne jest mycie rąk. Możesz to zrobić, regularnie recytując im te czynności. Dodatkowo najlepiej jest zachęcić dziecko do śpiewania ulubionej piosenki podczas mycia rąk.

Możesz również użyć środków do odkażania rąk na bazie alkoholu, jeśli mydło nie jest dostępne. Alkohol zasadniczo zabije bakterie na Twoich rękach, ale zawsze powinieneś umyć ręce ponownie po użyciu tych produktów.

Aby mieć pewność, że myjesz ręce dokładnie, powinieneś używać ciepłej wody do ich zwilżania. Po umyciu rąk należy użyć ręcznika papierowego, aby je osuszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *