Dlaczego komary gryzą

Dlaczego komary gryzą

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z kameasenior.pl

Komary są znane jako wektory chorób i mogą przenosić śmiertelne choroby. Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych przez komary jest malaria, która jest infekcją pasożytniczą przenoszoną przez gatunki Anopheles. Malaria może jednak nie powodować żadnych objawów. W przypadku ukąszenia przez komara przenoszącego malarię, należy udać się do lekarza w celu podjęcia leczenia. Można również chronić się stosując naturalne środki odstraszające owady.

Istnieje wiele powodów, dla których komary gryzą. Jednym z głównych powodów jest to, że potrzebują one białka w twojej krwi, aby złożyć jaja. Innym powodem jest to, że są one w stanie wykryć różnice temperatur. Mogą wyczuć różnicę nawet 2,5 stopnia. Nie jest jasne, jak to robią. Przyczynia się do tego wiele czynników, w tym genetyka człowieka, ubranie, temperatura skóry i obecność niektórych bakterii na twoim ciele.

Naukowcy badają obecnie powody, dla których komary gryzą i są bliscy ostatecznej odpowiedzi. Jednym z najbardziej oczywistych powodów jest to, że mają one zdolność do wykrywania CO2. Powód jest prosty: wszystkie kręgowce produkują dwutlenek węgla, ale niektóre gatunki są przyciągane przez większą ilość tej substancji niż inne. Wykazano, że dwutlenek węgla jest głównym atraktorem dla komarów.

Innym czynnikiem, który może wpłynąć na to, jak widzą Cię komary, jest kolor Twojego ubrania. Komary są znane z tego, że skupiają się na ciemniejszych kolorach tkanin. I odwrotnie, nie będą one celować w kogoś z opalenizną lub z białą koszulą. Chociaż nie jest to jasne, możliwe jest, że niektórzy ludzie w naturalny sposób odstraszają komary.

Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć jest to, że istnieją setki różnych gatunków komarów o zróżnicowanych preferencjach. Na przykład, samice komarów mogą ugryźć wiele osób, ale tylko kilka z nich zostanie ugryzionych na tyle, aby wyprodukować jaja. Te składające jaja samice mogą złożyć nawet setki jaj za jednym razem.

Oprócz tego, że komary gryzą, są również biegłe w wykrywaniu zapachów. Jest to jeden z powodów, dla których możesz zauważyć różnicę w zapachu pomiędzy dwoma miejscami. Komary są przyciągane do określonych zapachów i używają tej informacji, aby znaleźć Cię do ugryzienia. Podczas gdy najskuteczniejsze repelenty są naturalne, DEET jest nadal jedną z opcji.

Innym ciekawym faktem jest to, że komary są przyciągane do kwasu mlekowego, który produkujesz, gdy się pocisz. Chociaż źródło kwasu mlekowego nie jest jeszcze znane, nie jest zbyt trudno wyobrazić sobie, że ma on coś wspólnego z tempem metabolizmu twojego ciała.

Inne czynniki to grupa krwi, temperatura ciała i liczba gruczołów potowych, które posiadasz. Ludzie z większymi ciałami i większą ilością wydzielanego CO2 są bardziej narażeni na ukąszenie przez komary. Utrzymanie umiarkowanego tempa metabolizmu poprzez dietę i ćwiczenia może zmniejszyć prawdopodobieństwo ukąszenia przez komara.

Podczas gdy naukowcy nie są całkowicie pewni, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej przyciągani przez komary niż inni, są pewni, że zrozumienie tego, co robią, jest kluczowym elementem w uczynieniu twojego dnia nieco przyjemniejszym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *