Co jest przyczyną tego, dlaczego się pocę?

Co jest przyczyną tego, dlaczego się pocę?

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z pielgrzymka-sanktuarium.pl

Nadmierne pocenie się, znane również jako nadpotliwość, występuje, gdy organizm wydziela więcej potu niż potrzebuje. Jest to powszechny problem zdrowotny, który dotyka około 2% do 3% populacji. Jeśli doświadczasz nadmiernego pocenia się, ważne jest, aby uzyskać pomoc od lekarza. Przyczyna nadpotliwości nie zawsze jest jasna, ale może być spowodowana przez wiele czynników.

Pot jest wydzieliną produkowaną przez gruczoły znajdujące się na całym ciele. Gruczoły te pracują w celu regulacji temperatury ciała, zwłaszcza w najgorętszych temperaturach. Istnieją dwa rodzaje gruczołów: apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły ekrynowe znajdują się na całym ciele, natomiast gruczoły apokrynowe występują w okolicach narządów płciowych.

Nadpotliwość jest stanem, który powoduje nadmierne pocenie się, zwykle pod pachami, ale może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Może to być krępujące i może przeszkadzać w codziennych czynnościach i relacjach. Lekarz może leczyć nadpotliwość za pomocą antyperspirantu lub urządzenia leczniczego.

Leki i inne warunki medyczne mogą również prowadzić do nadmiernego pocenia się. Niektóre leki, takie jak naproksen, mogą powodować obfite pocenie się jako efekt uboczny. Inne warunki obejmują cukrzycę i raka.

Stres może również wywołać pocenie się. W przypadku lęku, reakcja stresowa prowadzi centralny układ nerwowy do uwolnienia hormonu, który stymuluje gruczoły potowe. Lęk można jednak leczyć za pomocą leków na receptę lub terapii psychologicznej.

Inną przyczyną nagłego pojawienia się potu jest spadek ciśnienia krwi. Niespodziewane pocenie się może być również objawem ataku serca lub innego stanu chorobowego. Objawy zawału serca mogą być różne, ale mogą obejmować uczucie pikania i pocenia się. Tak więc, jeśli masz wrażenie, że masz zawał serca, pamiętaj, aby odwiedzić swojego lekarza.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma nadpotliwość, dopóki ich objawy się nie pogorszą. Kiedy pojawia się pocenie, osoba może stać się niewyraźna i czuć się zarumieniona. Stres emocjonalny, z drugiej strony, celuje w gruczoły potowe w dłoniach i stopach.

Gorące kąpiele mogą również powodować zwiększone pocenie się. Woda w jacuzzi podnosi temperaturę ciała, co może powodować pocenie się. Podobnie, pikantne potrawy i ciepłe temperatury mogą również wywołać pocenie się. Również zmiany w otoczeniu, takie jak pogoda lub ubranie, mogą wywołać u człowieka pocenie się.

Nierównomierne pocenie się może być oznaką stanu chorobowego, takiego jak ropień, guz mózgu lub nawet rak płuc. Jeśli skóra jest nierównomiernie wilgotna, lekarz będzie musiał wykonać testy, takie jak test skrobiowo-jodowy, aby zidentyfikować przyczynę.

Najlepszym sposobem zapobiegania nadmiernej potliwości jest picie dużej ilości wody i zwracanie uwagi na zmiany w otoczeniu. Na przykład, jeśli podróżujesz, wilgotne środowisko może sprawić, że będziesz się pocić. Noszenie oddychającej odzieży również może pomóc. Dobry trening może również sprzyjać poceniu się.

Dodatkowo, nadczynność tarczycy może prowadzić do ekstremalnego pocenia się. Hormon adrenalina aktywuje gruczoły potowe. Podobnie, podwzgórze kontroluje wskaźnik temperatury ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *