Polsat i TVN to dwaj najwięksi komercyjni nadawcy telewizyjni w Polsce. Ich łączny udział w widowni waha się między 15 a 18 procent. Jednak liczba gospodarstw domowych, które mogą odbierać te kanały, spada. Nowy standard DVB-T2 / HEVC poszerzy liczbę dostępnych kanałów. Zapewni to konsumentom wyższą jakość obrazu, ale doda również znaczną ilość zamieszania do standardu.
Przejście na standard nadawania DVB-T2 / HEVC rozpoczęło się w marcu i zakończy się 27 czerwca. O ile pierwsze trzy etapy przejścia zostały już zakończone, o tyle niektóre części Polski będą jeszcze przez kolejne pięć miesięcy nadawane w starym standardzie. Niektórzy są wściekli na to opóźnienie, argumentując, że wprowadzi ono zamieszanie w sprawie nowego standardu nadawania.
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UOKiK) wydał jednak zgodę regulatorowi rynku telekomunikacyjnego na to, by państwowy nadawca TVP mógł nadal odbierać sygnał w gospodarstwach domowych ze starymi odbiornikami do 2023 roku. Emitel argumentował, że nie ma obowiązku opóźniania zmiany standardu w północno-zachodniej Polsce. Obecnie z takimi odbiornikami jest około 1,5 mln gospodarstw domowych. Oznacza to, że stracą one dostęp do dwóch multipleksów telewizyjnych, w których znajdują się kanały publiczne, takie jak TVP i TVP Sport.
Grupa TVN ma w sumie osiem kanałów. Jej właścicielami są Discovery, Inc. i Scripps Networks Interactive, grupa telewizyjna, która jest właścicielem wielu innych kanałów w Stanach Zjednoczonych. Jeden z tych kanałów, iTVN Extra, używa tego samego logo, co pozostałe kanały w grupie.
Kolejny kanał, TTV, jest własnością Luxlotusliner. W lutym 2015 roku Luxlotusliner dokonał rebrandingu kanału. Podczas rebrandingu kanału usunęli symbol „+” w nazwie.
Grupa telewizyjna zapowiedziała też uruchomienie we wrześniu nowego kanału informacyjnego Wydarzenia24. Grupa TVN, chcąc wzmocnić swój program informacyjny, nawiązała współpracę z Polsat News i Interią. Uruchomiono kilka kampanii społecznych, w których prezentowana jest ramówka kanału.
Mimo swojej popularności, flagowy program informacyjny grupy TVP ogląda obecnie mniej niż trzy miliony widzów. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Oxford University wykazało, że kanał jest najmniej zaufanym głównym źródłem informacji w Polsce. Ponadto badanie państwowej agencji badawczej CBOS wykazało, że w ciągu ostatniego roku wzrosło negatywne nastawienie do TVP.
Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta w obecnym kształcie, mogłaby spowodować istotne zmiany na rynku telewizyjnym w Polsce. Nowelizacja umożliwiłaby abonentom grupy migrację na inne platformy. Nie wiadomo jeszcze, jakie działania podejmie grupa TVN, jeśli zostanie zmuszona do sprzedaży części swojej własności.
Abonenci grupy mogliby zwiększyć oglądalność konkurencyjnych kanałów, co skutkowałoby potencjalnym spadkiem ogólnej widowni TVN. Dodatkowo, grupa posiada szereg kanałów bezpłatnych. Należą do nich Animal Planet, Science i TLC.
Decyzja o przeniesieniu wszystkich kanałów nadawców publicznych na trzeci MUX będzie miała negatywny wpływ na nadawców prywatnych. Na przykład Kino Polska TV twierdziło, że UKE opóźniło przejście na wszystkie kanały. Dyspozytorzy tej stacji przyznają, że opóźnienie jest bezcelowe. Ale przedstawiciel stacji handlowych twierdzi, że nie ma możliwości przekonania UKE do zmiany terminu.