Janko muzyk to nazwisko, które przykuwa uwagę melomanów. Jest on nie tylko multiinstrumentalistą z wieloma płytami na koncie, ale także płodnym kompozytorem muzyki bibliotecznej. Mając na swoim koncie ponad 60 albumów i dziesiątki 45-tek, łatwo zrozumieć dlaczego ten płodny wirtuoz jest jednym z najbardziej niedocenianych artystów XXI wieku.
Janko Nilovic, który dorastał we francuskiej ambasadzie, jest najbardziej znany jako artysta grający haremowe tango, ale jest również płodnym autorem tekstów i kompozytorem. Stworzył kilka znaczących dzieł, w tym No I.D., za które otrzymał nominację do nagrody Grammy, oraz ścieżkę dźwiękową do przebojowego filmu animowanego Anastazja z 1997 roku. Oprócz pracy jako autor tekstów i kompozytor, jest również producentem muzycznym, dzięki czemu od połowy lat 60. nagrał ponad 30 albumów.
Janko występował w wielu filmach, w tym w nominowanej do Oscara ścieżce dźwiękowej do animowanego hitu Anastazja z 1997 roku. Jego utwory były również samplowane przez wielu raperów, w tym Jay-Z i Dre, a nawet doczekały się własnej książki. Prawdziwym powodem popularności Janko jest jednak fakt, że jego muzyka została licencjonowana przez kilka dużych firm, w tym Google, Samsunga i Microsoft. Do najsłynniejszych zastosowań jego twórczości należy muzyka do telewizyjnego teleturnieju, reklama nowego typu krzeseł wiklinowych oraz album z muzyką fortepianową.
Janko jest płodnym kompozytorem od kilku lat, ale dopiero w ostatnich latach jego twórczość została doceniona. Choć nie jest tak znany jak jego rówieśnicy, tacy jak Michael Jackson, John Lennon czy Fellini, to jednak przypisuje mu się stworzenie jednych z najciekawszych i najbardziej wpływowych prac w gatunku library music. Dzieje się tak dlatego, że branża muzyki bibliotecznej to kwitnący biznes, zwłaszcza w obliczu rozpowszechnienia się urządzeń mobilnych. Wiele z tych urządzeń jest w stanie przesyłać media strumieniowe, więc istnieje rosnący rynek zleconej muzyki, która jest kompatybilna z najnowszymi i najgorętszymi gadżetami.
Jednym z najbardziej imponujących aspektów Janko jest jego zdolność do komponowania muzyki w różnych stylach, od klasycznego przez jazz do rocka. Produkował nawet płyty dla tak popularnych gwiazd popu jak Sforzando i David Newman. Oprócz płodnej pracy jako autor piosenek, Janko jest również utalentowanym dyrygentem orkiestr, który brał udział w ponad 65 filmach. Jego praca na saksofonie w klasycznym filmie „Noc w Paryżu” została pochwalona w prasie.
Janko jako muzyk ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym nominację do nagrody Grammy za swoje kompozycje. Jego muzyka była wykorzystywana w wielu mediach, od programów telewizyjnych po filmy dokumentalne, a nawet wydał książkę, która opowiada o jego wspaniałej karierze. Niezależnie od tego, czy jest mistrzem we wszystkich dziedzinach, czy też w żadnej, Janko jako muzyk z pewnością utorował drogę innym w tej dziedzinie.