Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z cwany.pl
Tłusty czwartek, zwany też Dniem Pączka, to święto słodyczy i smakołyków. Jest to ostatni dzień karnawału i przed Wielkim Postem. Tradycyjnie katolicy w Polsce wstrzymują się w tym czasie od mięsa i alkoholu. Ludzie często świętują tę specjalną okazję, jedząc dużą ilość paczek lub pączków. Wierzą, że te potrawy mogą przynieść szczęście.
Paczki to tradycyjne smażone przysmaki w Polsce. Zazwyczaj wypełnione są dżemem lub owocami dzikiej róży. Ciasto wykonane jest z mąki, jaj i drożdży. Tradycyjne paczki to smażone kulki z ciasta z nadzieniem na bazie drożdży, konfitury o smaku różanym lub cukru pudru. Wiele polskich cukierni sprzedaje paczki przez cały rok, ale są one szczególnie popularne w Tłusty Czwartek.
Paczki to fenomen narodowy w Polsce. Są one popularnym przysmakiem w tłusty czwartek, a większość Polaków stara się zjeść przynajmniej jedną w tym dniu. Nawet wybredni smakosze nie zawahają się sięgnąć po paczki.
„Paczki” oznaczają po polsku „poncz-klucz”. To dlatego, że są słodkim, smażonym przysmakiem, który kształtem przypomina „pouch-key”. Inne nazwy paczek to „chrusty” i „anielskie skrzydła”. Często są one sprzedawane w dużych pudełkach i umieszczane w miskach, aby ludzie mogli się nimi dzielić.
Nazwa „pączek” pochodzi od dziury w pączku. W przeszłości ludzie piekli pączki z ciasta chlebowego, a następnie wypełniali je skrobanką wieprzową, tłuszczem wieprzowym lub warzywami. Niektóre z tłuszczów były uważane za symbole dobrobytu w czasach niedoboru. Dziś pączki są uniwersalnym faworytem. Można znaleźć wiele rodzajów pączków. Jednym z najpopularniejszych jest pączek nadziewany dżemem truskawkowym, ale istnieje jeszcze kilka odmian, takich jak pączki frittelle, nadziewane orzechami lub rodzynkami.
W tłusty czwartek Polacy zjadają aż 100 milionów pączków. Pączki powstają w wielu piekarniach i firmach cateringowych. Istnieją nawet głębokie dziury na pączki. Należy jednak pamiętać, że pączki te nie są zamiennikiem zdrowej żywności. Zawierają dużo kalorii i powinny być w towarzystwie innych pokarmów.
Tradycja spożywania pączków w Tłusty Czwartek sięga 1500 roku. Tradycja ta ma swoje korzenie w wierzeniach religijnych i tradycjach pogańskich. Od tego czasu w Polsce stała się świętem narodowym. Pierwotnie pączki z tłustego czwartku nie były słodkie. Zamiast tego, były aromatyzowane skrobanką wieprzową. Później opracowano wiele różnych pączków, z szerokim wachlarzem nadzień.
Współcześnie większość Polaków zjada w Tłusty Czwartek przynajmniej jedną paczkę, a niektórzy nawet symbolicznie popijają je kawą. Mówi się, że jeśli pominiesz Tłusty Czwartek, zostaniesz przeklęty i będziesz miał pecha. Jeśli natomiast natrafisz na paczki z migdałami, będziesz miał szczęście.
Tłusty czwartek, czyli Dzień Pączka, w Polsce obchodzony jest jako Tlusty Czwartek. W dawnych czasach ludzie obchodzili ten dzień jako długie święto. Obchodzono je podczas kuligów i zabaw karnawałowych. W końcu zaczęto go kojarzyć z pierwszymi oznakami wiosny.