Chrapanie jest częstym zaburzeniem snu, które dotyka od dziesięciu do trzydziestu procent ludzi. Występuje, gdy drogi oddechowe są zablokowane podczas snu. Kiedy drogi oddechowe są zablokowane, mięśnie i tkanki otaczające gardło wibrują, wytwarzając dźwięk chrapania. Przyczyny chrapania różnią się wśród osób i są czasami związane z warunkami medycznymi.
Z wiekiem mięśnie gardła, nosa i krtani stają się mniej napięte. Może to powodować tworzenie się tkanki miękkiej w nosie, gardle, języku i podniebieniu miękkim. Jeśli w przewodzie nosowym znajduje się zbyt dużo tkanki miękkiej, może ona blokować przepływ powietrza. Powiększony migdałek lub filary migdałków również zwężają drogi oddechowe. Odchylona przegroda w przejściu nosowym może również uniemożliwić przepływ powietrza. Inne możliwe przyczyny to infekcje bakteryjne, alergie, alergeny sezonowe i zanieczyszczenia.
Otyłość i palenie papierosów mogą zarówno powodować chrapanie. Pozbycie się tkanki tłuszczowej może zmniejszyć rozmiar gardła i zmniejszyć szanse na chrapanie. Palenie może również powodować podrażnienie mięśni gardła. Utrzymanie gardła i nosa wolnego od roztoczy kurzu może pomóc w zmniejszeniu chrapania.
Chrapanie może być objawem problemu medycznego, takiego jak bezdech senny lub astma. Istnieją różne sposoby leczenia bezdechu sennego, takie jak urządzenia CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), paski na nos i maska nosowa. Jednak chrapanie może nadal występować nawet po skutecznym leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Niektórzy chrapiący mogą mieć inne problemy, takie jak powiększona tarczyca lub polipy nosa.
Osoby, które mają alergie i choroby układu oddechowego, takie jak astma i zapalenie płuc, mogą chrapać. Ponadto, ludzie, którzy cierpią na astmę często mają stan zwany POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc), który charakteryzuje się wysokim poziomem chrapania. Podobnie osoby, które mają infekcję zatok lub przekrwienie nosa w nocy, są również bardziej narażone na chrapanie.
Wśród mężczyzn chrapanie występuje częściej niż u kobiet. Kobiety są bardziej narażone na chrapanie podczas menopauzy, ponieważ ich hormony płciowe zaczynają spadać. Ponadto kobiety mają tendencję do częstszego chrapania w czasie ciąży. Podczas ciąży dochodzi do zmian hormonalnych, a także do zmniejszenia napięcia mięśniowego.
Spożywanie alkoholu może również przyczynić się do chrapania. Alkohol wprawdzie rozluźnia mięśnie gardła, ale może też powodować nadmierne ich tonizowanie. Dlatego osoby chrapiące powinny unikać alkoholu przed snem.
Jeśli masz rodzinną historię chrapania, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza. Osoby chrapiące w nocy powinny podnosić głowę podczas snu, aby poprawić przepływ powietrza, a także unikać spania na plecach. Z kolei spanie na boku może zmniejszyć chrapanie.
Oprócz chrapania, istnieją inne powszechne przyczyny chrapania, w tym otyłość, zanieczyszczenie powietrza i alergie. Warunki te mogą uniemożliwić mięśniom w gardle prawidłowe wibracje. Zmiana stylu życia może również pomóc w zapobieganiu chrapaniu. Unikanie papierosów i alkoholu może pomóc.
Możesz rozważyć użycie rozszerzacza nosa, który przykleja się do zewnętrznej części nosa, aby zwiększyć przepływ powietrza. Poduszka do chrapania może również pomóc.